Mutirana verzija novog koronavirusa koji izaziva kovid 19 i koja danas preovladava u svetu, u laboratoriji se pokazala sposobnijom da zarazi ljudske ćelije od izvornog oblika koronavirusa koji se pojavio u Kini, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u četvrtak u časopisu Sel.
Istraživanje sprovedeno u laboratoriji sugeriše da bi se ta mutacija mogla lakše prenositi među ljudima u stvarnom svetu u odnosu na raniju varijantu ali to još nije dokazano.
– Mislim da podaci pokazuju da postoji jedna mutacija koja omogućava virusu da se bolje umnožava i možda je prati veća koncentracija virusa, kaže u komentaru glavni američki infektolog Entoni Fauci koji nije bio uključen u istraživanje.
Nema informacija da li je zaraženoj osobi od toga gore ili ne. Samo se čini da se virus uspešnije razmnožava i možda se lakše prenosi, ali sad se to tek nastoji utvrditi, dodaje on.
Naučnici iz laboratorija Los Alamos u Nju Meksiku i univerziteta Djuk u Severnoj Karolini udružili su se sa univerzitetom Šefild kako bi analizirali uzorke koje je objavio GISAID, svetski izvor sekvencija genoma. Utvrdili su da sadašnja varijanta nazvana D614G” ima malu ali moćnu promenu proteina koji se izdiže s površine virusa i koju virus koristi za proboj i zarazu ljudske stanice.
Naučnici su u aprilu prva otkrića objavili na stranici bioRxiv, ali tada su kritikovani jer nisu dokazali da je sama mutacija odgovorna za dominaciju nove verzije virusa u svetu jer je to mogla biti posledica drugih faktora ili pukog slučaja.
Tim je stoga sproveo druga istraživanja. Analizirali su podatke 999 britanskih pacijenata hospitaliziranih zbog kovida 19 i uočili su da oni s tom verzijom virusa imaju veću koncentraciju virusnih čestica u organizmu ali težina njihove bolesti nije bila drugačija.
Laboratorijskim eksperimentima pokazali su da je ta verzija virusa tri do šest puta sposobnija da zarazi ljudsku ćeliju.
“Čini se da je taj virus sposobniji”, kaže Erika Olman Safir, koja je sprovela jedan od eksperimenata na institutu za imunologiju La Jola. Ali u ovoj fazi sve se može opisati tek kao verojatno jer se laboratorijski eksperimenti ne odvijaju u uslovima dinamike pandemije u stvarnom svetu.
Prema dosadašnjim saznanjima, iako je varijatna virusa koji sada kruži zaraznija, ona se može, ali i ne mora lakše prenositi među ljudima. U svakom slučaju virolog Nejtan Grubau sa univerziteta Jejl koji nije sudelovao u istraživanju kaže da širenje nove genetske mutirane verzije virusa, “prirodnom selekcijom ili pukim slučajem” znači da je ta varijanta sada uzrok pandemije.
On ocenjuje da se sada tek treba istraživanjima utvrditi hoće li ta nova varijanta uticati na razvoj vakcine i lekova i ističe kako ne očekuje da će D614G uzrokovati promene mera za ograničavanje širenja virusa ili izazvati teže stanje kod zaraženih.
Reč je o zanimljivom otkriću koje se možda odnosi na milione ljudi ali za sada ne znamo pune razmere ili njegov uticaj.