Ukusna i lekovita, ribizla, odnosno njeni sitni bobičasti i vrlo ukusni plodovi nalik groždju, sazrevaju u julu. Najzastupljenija je crvena ribizla (Ribes rubrum), ali u velikoj meri koristi se i crna (Ribes nigrum). Obe rastu samoniklo, mada mogu i da se kultivišu.
Crvena ribizla ima sitne, sočne bobice, prijatnog kiselkasto slatkog ukusa. Sadrži ugljene hidrate, vlakna i proteine, a kalorije u tragu. Prebogata je karotinom koji je i razlog njene crvene boje. Osim toga, karotin u organizmu služi za sintezu vitamina A, koji istovremeno štiti sluzokožu i pospešuje razmenu materija na ćelijskom nivou. U zavidnim količinama sadrži i vitamine B1, B2 i B6, niacin, ali i vitamine E i C.
Bobice sadrže čak polovinu dnevnih potreba vitamina C, zbog čega se preporučuje kod bolesti izazvanih manjkom vitamina, kao što je avitaminoza. Zbog visoke koncentracije vitamina C ova voćka je izuzetno delotvoran antioksidans u sprečavanju različitih oblika karcinoma. Dobar je i izvor vitamina K, pa se preporučuje za održavanje zdravlja kostiju, jer aktivira osteokalcin, koji pomaže ugradnju kalcijuma u kosti. Obezbeđuje i zdravo zgrušavanja krvi kao zaštitu kardiovaskularnog sistema.
Bobice crvene ribizle otvaraju i apetit, jačaju organizam i štite ga od nagomilanih štetnih materija. Takođe pospešuju rad creva i ubrzavaju oporavak posle hirurške intervencije. U narodnoj medicini crvena ribizla poznata je kao voće koje jača, čisti i ulepšava telo.
Zbog sadržaja vlakana u semenkama bobice regulišu aktivnost creva i iz organizma eliminišu otrovne sastojke. Sveže bobice i sveži sok krepe zdravlje, dok razređen sok sa mineralnom vodom gasi žeđ. Sok je koristan i u oporavku rekonvalescenata, a naročito za dijabetičare.
Lišće crvene ribizle koristi se za spremanje čajnog napitka kod oboljenja jetre. Ujedno pomaže i kod skleroze krvnih sudova, visokog pritiska i zapaljenja mokraćne bešike.
Crna ribizla veoma liči na crvenu, samo što njeni listovi sa donje strane imaju takozvane uljne žlezdice. Takođe ima sitne, sočne bobice, koje su u početku crveno-smeđe boje, a kada sazru postaju crvenije i tamnije. Potpuno crnu boju dobijaju kada su sasvim zrele. Tada imaju izuzetno jak miris, zbog čega se više koriste kao voćni sokovi, sirup, džem i kompot.
Plod crne ribizle izuzetno je bogat vitaminom C. Visok sadržaj vitamina C sprečava i leči teške infekcije, a pre svega upalu pluća. Plodovi i sok korisni su kod bubrežnih bolesti, grčeva i bolova organa za varenje. Narodni lekari je smatraju biljkom izbora za jačanje i čišćenje krvi. Čaj od crne ribizle povoljno utiče na rad bubrega i ublažava tegobe izazvane reumom. Sprema se tako što se dva prstohvata isitnjenih listova crne ribizle stavi u dva decilitra provrele vode, ostavi dva do tri minuta da odstoji, procedi i pije.
Plod i prerađevine od crne ribizle normalizuju i stabilizuju krvni pritisak, a posebno se preporučuje osobama koje su malokrvne. Lekovito deluje i kod čira na želucu, gastritisa, ateroskleroze, poremećaja metabolizma… Sok pomaže i kod krvarenja desni i proširenih vena, a pozitivno utiče i na povećanje koncentracije i pamćenja. U suštini, svaka bobica ribizle predstavlja malu multivitaminsku pilulu, koja sadrži velike količine niacina važnog za nerve, pantotensku kiselinu važnu za ćelijsko disanje i lepu kosu, kao i brojne minerale koji povoljno utiču na sveukupno zdravlje organizma.
Recepri sa ribizlama
Sok od ribizle
Sastojci:
- 6 kg ribizli (mogu biti crne ili crvene, a možete ih i kombinovati)
- 2 kesice limuntusa
- 4 l vode
- 4 kg šećera
Priprema:
Operite ribizle u hladnoj vodi, procedite ih i izgnječite. U izgnječene ribizle sipajte limuntus i vodu i sve to dobro promešajte, prekrijte gazom i ostavite da odstoji 24 sata na sobnoj temperaturi. Nakon 24 sata stavite mešavinu na šporet i kuvajte dok ne proključa. Čim proključa, sklonite smesu sa ringle, sačekajte da se ohladi i na kraju je procedite. U ohlađen i proceđen sok sipajte šećer i još jednom ga pokuvajte do ključanja. Sok mešajte tokom kuvanja kako bi se šećer što bolje otopio. Na kraju skinite penu sa soka koja se stvorila tokom kuvanja i dok je još vruć sipajte ga u staklene flaše. Sok čuvajte na tamnom i hladnom mestu.
Pekmez od ribizle
Sastojci:
- 1 kg ribizla
- 250 g šećera
- 1 kesica vanilin šećera
- 1 kesica želatina ili džemfixa
Napomena: Ovo je razmera za 1 kg ribizla. U zavisnosti od količine ribizla povećavajte i količinu dugih sastojaka (na primer, na 2 kg ribizla ide dupla doza preostalih sastojaka).
Priprema:
Prvo dobro operite ribizle, potom ih dobro ispasirajte i prespite ih jednu veću činiju. Ovoj smesi dodajte šećer i vanilin šećer pomešane sa želatinom ili džemfixom i stavite da se kuva. Smesu kuvajte uz neprestano mešanje. Kad proključa, nastavite da je kuvate još 5 do 10 minuta na jakoj vatri. Vruću marmeladu sipajte u tegle, poklopite i ostavite ih da se ohlade na sobnoj temperaturi.
Slatko od ribizli
Sastojci:
- 1 kg ribizli
- 1 kg šećera
- 100 ml vode
Priprema:
Ribizle dobro operite i očistite i ostavite ih da se suše. Za to vreme pomešajte vodu i šećer i stavite na šporet da provri. Kada provri, smanjite temperaturu i pustite da izbije nekoliko ključa. Potom u tu smesu ubacite ribizle i sve zajedno kuvajte. Nemojte mešati smesu. Dovoljno je da protresete šerpu s vremena na vreme. Na ovaj način će se sva pena skupiti na sredini šerpe, pa ćete je lakše ukloniti. Nakon što proključa, ostavite da vri još oko 20 minuta. Kada je gotovo, pokupite svu penu, pokvasite jednu krpu, isedite je i pokrijte šerpu u kojoj ste kuvali slatko. Ostavite ga odstoji 5-6 sati. Potom ga sipajte u tegle i zatvorite. Za pripremu ovog sla
Liker od ribizle
Sastojci:
1 kilogram bobica ribizli,
1,5 litara rakije,
200 grama smeđeg šećera
1 čaša crnog vina.
Priprema:
Šećer prvo rastopite u zagrejanom vinu. Očišćene ribizle stavite u staklenu flašu ili teglu i prelijte ih rakijom i vinom. Tako ostavite da stoji 6 do 8 nedelja na toplom mestu. Posle tog perioda, iscedite bobice kroz cediljku i zatvorite teglu ili flašu. Liker se drži na tamnom mestu i nakon ovog postupka, spreman je za konzumiranje. Ako likeru dodate malo osušenog lista ribizle, liker će vam biti malo jačeg ukusa, tj ovaj list će pojačati rakiju.
Izvor: novosti.rs