Дечаци узраста од 12 до 15 година, који су примили вакцину против короне (нарочито две дозе), имају знатно већи ризик од срчаних тегоба него њихови невакцинисани вршњаци, објавили су у среду израелски научници. Будући да се у Израелу даје само Фајзер, истраживачи су тестирали само децу која су њу примила.
Миокардитис је запаљење срчаног мишића, појављује се код једног од око 12.000 дечака те старосне групе, само недељу дана након што је примио другу дозу. Међутим, како време одмиче, ризик се повећава и може се јавити након неколико месеци од вакцине.
Исто показује и истраживање америчког Центра за контролу и превенцију болести, који је истраживао 16.129 вакцинисаних адолесцената старости од 12 до 17 година.
Израелски истраживачи су у ранијим истраживањима утврдили и да 11 од 100.000 вакцинисаних младића старости од 16 до 29 година, оболева од миокардитиса. Ово су научници склони вакцини признали, али да је број много већи, јасно је и по томе што најздравији млади спортисти падају као снопље по теренима широм света, многи су преминули, а преживелима је доживотно забрањено да се баве спортом због трајног оштећења срчаног мишића.
Иако су израелски резултати засновани само на вакцини Фајзер, америчке студије су откриле исте нус појаве код мРНА вакцине коју производи Модерна. Миокардитис се може манифестовати као јак бол у грудима, отежано дисање, изненадно „лупање срца“ и пребрз пулс, према ЦДЦ-у.
Неке европске земље су зато паузирале употребу вакцине Модерна код дечака, тинејџера и младића због великог ризика да трајно оштете срце. У Сједињеним Државама, само вакцина Фајзер је дозвољена за употребу код адолесцената и деце старије од 5 година.
Забринутост због упале срца навела Управу за храну и лекове да замоли Фајзер и Модерну да наставе истраживања вакцине на деци јер је Фајзер добио дозволу на основу свега 567 дечака узраста од 12 до 15 година, што је премали број да би се откриле нуспојаве.
Нова студија пратила је хоспитализације вакцинисане деце и тинејџера због миокардитиса од 2. јуна до 20. октобра 2021. кроз систем надзора израелског министарства здравља. За то време, 404.407 адолесцената узраста од 12 до 15 година примило је једну дозу вакцине, а 326.463 адолесцената је примило другу дозу.
Истраживачи су пронашли 18 извештаја о хоспитализацији због миокардитиса. Они су искључили два случаја због „разумне алтернативне дијагнозе“ и два друга зато што су се десили 46 и 70 дана након друге дозе, предуго након вакцинације да би били повезани, рекли су истраживачи.
Од преосталих 14, један је био код невакцинисаног адолесцента, један код адолесцента који је примио прву дозу вакцине у року од 21 дана, а 12 случајева у року од недељу дана након друге дозе. Резултати су објављени у часопису „The New England Journal of Medicine“.