Zbog drugog talasa epidemije korona virusa, vlada u australijskoj državi Viktorija bila je prinuđena da uvede obavezu nošenja maski širom Melburna i administrativnog okruga Mičel, a oni koji se ogluše o meru moraće da plate kaznu od 200 dolara. Medicinska sestra, koja radi u bolnici u Melburnu, na Fejsbuku je žestoko napala “glupe i sebične” ljude u Viktoriji koji uporno krše mere izolacije, otežavajući život obolelima i ljudima poput nje. Džema Hilijard uputila potresan apel javnosti i opisala kako izgleda njen dan na radnom mestu.
– Kovid-19 nije toliko uviđavan da se skloni i ne zarazi vas zato što hoćete s nekim da popričate lično ili telefonom i “naprosto ne možete da trpite masku na licu” dok to radite. Zaboga, prestanite da se prenemažete! – napisala je Džema, koja nosi masku deset sati dnevno na poslu.
– Nemamo posla s korona virusom, nego s pandemijom korona virusa, a vi glupi, sebični Viktorijanci ste ti koji nas ubijate – napisala je Džema.
Ona je opisala aktuelnu krizu kao “zapravo goru” nego kada je pandemija prvi put pogodila Australiju pre šest meseci.
– Da li želite da znate šta radite? Pored toga što ste glavni uzrok ogromnog skoka broja zaraženih s kojim se suočavamo svaki dan? Uništavate zdravstveni sistem, ekonomiju i fizički i psihički iscrpljujute bolesne i slabe i sve koji rade u bolnici – napisala je gnevna bolničarka.
– Hajde, zamislite da ste na mom mestu. Ali uradite to sa malo više posvećenosti, jer prošli put očigledno nije uspelo. A ovoga puta će trajati duže, iz opravdanih razloga.
Džema je detaljno opisala kako izgleda njen stresan dan na poslu, koji počinje u 6.45 ujutro, kada joj zazvoni sat. Već tada joj puls u mirovanju iznosi 120 otkucaja u minutu. Kada stigne na posao u osam, već joj zvoni telefon da hitno obiđe pacijente, uključujući i stariju ženu koja je na samrti. Zatim obilazi decu koja leže na dušecima na podu, a onda sazna da je dvoje od njih umrlo, ali ne od kovida-19.
U nastavku prepodneva nastoji da umiri pacijenta smrtno obolelog od raka kome treba bolničko lečenje, ali traži da ga otpuste kako bi bio sa porodicom.
Njen sledeći pacijent je osoba u kritičnom stanju, koja je doputovala u Australiju pre zatvaranja granica.
Džema nosi masku deset sati dnevno
– Ima rak, ali to ne zna zasigurno, jer ne zna ni reč engleskog, a pravo je čudo kada uspemo da nađemo prevodioca – napisala je Džema.
Oko podneva Džema obavlja identifikaciju umrlog pacijenta dok teši njegovu očajnu suprugu u razgovoru na Fejstajmu.
– Ne mogu da je vidim jer je sve zamagljeno i ona to jasno vidi. Ja sam za nju samo glas koji drži ekran visoko kako bi mogla zauvek da se oprosti od muža – napisala je Džema.
Tek u pet posle podne prvi put odlazi u toalet toga dana i vraća se u kancelariju da pošalje sms-poruke i imejlove članovima porodice.
Kada stigne kući, maska joj je natopljena suzama, a dan u bolnici odražava se i na njen privatni život.
– Istuširam se. Preumorna sam da nešto skuvam i zato sam verovatno smršala. Mrak je, hladno je i sama sam – napisala je Džema u svom postu. Istresam se na ljudima koje volim. Prijatelji i porodica koji ne rade u sistemu ni približno ne mogu da shvate koliko je to strašno, a i kako bi? Sklupčam se u krevetu, ugasim svetlo i sve što želim je da mi neko kaže da je košmar prošao.
Na kraju kaže da joj je svejedno da li neko misli da je u pitanju majka priroda ili biološko oružje , ili možda zamišlja da je to “nevidljiva bolest, koju je očigledno izmislila vada da bi uspostavila kontrolu i ima osećaj da treba da me skine sa društvenih mreža.”
– Blago vama ako ste tako naivni da mislite da je sve izmišljotina. Uveravam vas da nije – napisala je bolničarka.