Veoma je važno da znate koje su to kancerogene materije kojima ugrožavate vaš život. Sigurni smo da većinu njih možete da izbegnete ili im nađete zdraviju zamenu, samo treba da znate na šta da obratite pažnju.
Naravno, sam kontakt sa kancerogenom materijom ne znači nužno da ćete dobiti rak. Šanse da se razbolite zavise od mnogo faktora, gena, dužini izloženosti toj materiji itd. ali svakako treba da pazite.
Azbest
Ultraljubičasto zračenje
Bilo da su od sunca ili solarijuma, UV zraci oštećuju vašu kožu i ćelije, pa mogu dovesti i do raka kože. Najbolje bi bilo da koristite zaštitnu kremu i sunčane naočare, a solarijum zaobilazite u širokom luku.
Istraživanja su pokazala da svako konzervisano ili aromatizirano meso može uvećati šanse za dobijanje raka debelog creva. Naravno, za neke je nemoguće potpuno ih izbaciti iz upotrebe, ali možete makar da drastično smanjite konzumaciju dimljenog, sušenog i soljenog mesa.
Auspuh motora
Pojedina prevozna sredstva rade na dizel gorivo, a veruje se da gas i čađ u izduvnim gasovima dizel motora može da uzrokuje rak pluća i druge vrste karcinoma. Preporučuje se naravno da što manje budete na mestima gde ima dosta tih izduvnih gasova.
Alkohol
Prilikom pravljenja alkohola, mnogi koriste razne kancerogene hemikalije, pa su samim tim i veće šanse da obolite od raznih vrsta karcinoma. Kada pijete alkohol, vaše telo ga razgrađuje na hemikaliju nazvanu acetaldehid. Acetaldehid oštećuje vašu DNK i sprečava vaše telo da popravi štetu. DNK je ćelijsko “uputstvo za upotrebu” koje kontroliše normalan rast i funkciju ćelije. Kada je DNK oštećena, ćelija može da počne da raste van kontrole i stvara tumor raka.
Hrskava, smeđa hrana
Prilikom zagrevanja nekog povrća, npr. krompira, do visokih temperatura, ono može da ispusti hemikaliju zvanu akrilamid. Istraživanja pokazuju da su pacovi koji su uzimali akrilamid u vodi za piće oboleli od raka, pa naučnici smatraju da bi isto to moglo da se odnosi i na ljude. Probajte da izbegavate ovaj tip hrane, ili da ga ne pržite do potpune promene boje, već taman koliko treba.
Radon
Ovaj gas se u malim količinama javlja u prirodi, gde nije opasan. Ali ako se nakupi u zatvorenom prostoru i vi ga udahnete, radon vam oštećuje sluznicu pluća. To je najčešći uzrok raka pluća kod nepušača. Ne možete videti ni osetiti miris radona, ali posebnim testom možete proveriti nivoe u vašem domu. U Srbiji bi time trebalo da se bavi Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije.
Formaldehid
Od šperploče do nekih tkanina, ova hemikalija se koristi u mnogim proizvodima za domaćinstvo. Studije na laboratorijskim pacovima i ljudima koji imaju uticaj formaldehida na poslu pokazuju da može da izazove rak. Pre kupovine bilo kakvih proizvoda od drveta ili nameštaja za vaš dom, saznajte da li sadrže formaldehid. Svakodnevno provetravajte kuću i održavajte nivo vlage na niskom nivou pomoću klima uređaja.
Zagađenje
Osim izduvnih gasova, zagađeni vazduh sadrži prašinu i tragove metala koji mogu dovesti do raka. Stručnjaci to znaju iz pregleda podataka od preko 1.2 miliona ljudi širom SAD. Ne možete izbeći zagađenje, ali možete da mu manje doprinosite – hodanjem ili vožnjom bicikla umesto vožnje automobila. Ostanite u zatvorenom danima kada je kvalitet vazduha loš.
Duvan
Nije važno da li ste pušač ili udišete tuđi dim. Poznato je da najmanje 70 hemikalija u duvanu uzrokuje rak oštećujući vašu DNK. Duvan bez dima može izgledati sigurnije, ali i on može dovesti i do raka. Čak i povremeno pušenje povećava rizik, pa razgovarajte sa svojim lekarom o načinima prestanka pušenja.