Ako pogledate listu 100 najbogatijih ljudi u svetu “u realnom vremenu” portala “Selebriti netvort” od pre šest meseci, na njoj nećete naći ime Džong Šanšana. Pre godinu dana ako bi pretraživali njegovo ime na portalima Selebritija, Blumberga ili Forbsa, ne bi ga našli čak ni rangiranog kao milijardera. Ipak, danas se Džong Šanšan nekako našao na listi kao sedma najbogatija osoba u svetu.
Štaviše, nakratko je bio šesti, ali je bogatstvo Larija Pejdža naraslo sa 89 na 95 miliona pa se Džong našao na sedmom mestu. Ali, nakon što je bogatstvo Marka Zakerberga potonulo za 10 odsto nakon lošeg izveštaja o prihodima u sredu, Džong je sada blizu da premaši i suosnivača “Gugla” i izvršnog direktora “Fejsbuka” i postane šesta ili peta najbogatija osoba na planeti. Ako se to dogodi, Džong će se naći iza Bernarda Arnoa, Bila Gejtsa, Džefa Bezosa i Ilona Maska.
Svi se, međutim, pitaju ko je Džong Šanšan koji je, naizgled preko noći, stekao svoje ogromno bogatstvo.
Rođen je u Hangdžouu u Kini 1954. Napustio je školu u šestom razredu kad su lokalne vlasti gonile njegove roditelje usred haosa zbog kineske kulturne revolucije. U mladom, tinejdžerskom dobu radio je razne poslove da pomogne svoju porodicu – bio je građevinar, trgovački putnik, uzgajao je pečurke – ali je kasnije pokušao da se vrati u školu.
Dva puta je pao na prijemnom za Otvoreni Univerzitet Džeđang, da bi se upisao iz trećeg pokušaja. Osamdesetih godina zaposlio se kao novinar i ostao u tome pet godina. Međutim, negde sredinom osamdesetih, Džong je pokrenuo biznis sa distribucijom vode na ostrvskoj provinciji Hajnan na jugu Kine, a 1993. osnovao je kompaniju za zdravstvene proizvode “Jangšengtang”.
FLAŠIRANJE VODE
Nakon uspeha sa zapadnim brendovima vode poput “Evijana”, “Poland springa” i “Kristal gejzera”, Džong je tri godine kasnije osnovao “Nongfu spring”, jednu od prvih velikih kompanija za pakovanje vode u Kini, koja je resurs dobijala iz jezera Hiljadu ostrva u Džeđangu.
“Nongfu” je izbacio na tržište nekoliko brendova, uključujući “Farmers orčard”, “Skrim” i “Orijental lif”.
Kombinujući organski uzgoj i nabavku, “Nongfu” je polako postao najveći proizvođač flaširane vode u Kini i jedan od tri najveća proizvođača pakovanih sokova i čaja. Danas ova kompanija pravi i kafu, vitaminske napitke, jogurt i pirinač.
VEĆINSKI VLASNIK
Džong je u septembru 2020. izneo prvu javnu ponudu deonica na Honkoškoj berzi. Kako prenosi Celebritynetworth.com, Džong poseduje 84 odsto “Nongfua”, što je zanimljivo jer Honkoška berza obično zahteva od kompanija da ponude najmanje 25 odsto svojih akcija kako bi se kvalifikovale za listing.
“Nongfuu” je odobreno izuzeće – kompaniji je odobreno da ponudi svega 14 odsto svojih akcija. Ali, tehnički gledano tih 14 odsto uključuje deo drugih pojedinačnih investitora i radnika kojima je zabranjena prodaja akcija godinu dana od datuma prve javne ponude.
Navodi se da je svega oko četiri odsto deonica “Nongfua” aktivno dostupno. To je dalje važno jer znači da je akcija malo, a kad je nečeg malo cena može da raste. Drugi faktor je popularnost “Nongfua” kod malih, porodičnih investitora kopnene Kine.
Istorijski je njima bilo teško da kupuju akcije na stranim berzama, ali zahvaljujući programu Stok konekt, Honkoška berza direktno je povezana sa onima u Šangaju i Šendženu. Prema “Volstrit žurnalu” mali, porodični investitori iz kopnene Kine poseduju oko jedan odso akcija kompanije.
“Nongfu” je imao debi na Honkoškoj berzi sa cenom po akciji ekvivalentnoj 2,7 američkih dolara. Danas kompanija trguje akcijama po ceni od osam dolara, čime se njihov ukupni tržišni kapital skoro utrostručio na 88 milijardi.
Sada je vreme da se prisetimo da Džong poseduje 84 odsto “Nongfua”, pa je njegov udeo – shodno iznetim procenama – vredan 74 milijarde dolara.
FARMACIJA
To nije sve. Flaširana voda nije jedini izvor Džongovih prihoda. On je takođe većinski vlasnik i predsednik farmaceutske kompanije “Vantai”, do čijeg je većinskog paketa akcija došao 2001. “Vantai” pravi testove za hepatitis, ali i vakcine – kompanija je 2020. razvila nazalni sprej protiv Kovida koji je pokazao izvestan uspeh.
“Vantai” je, poput “Nongfua”, takođe imao prvu javnu ponudu akcija 2020, i to na Šangajskoj berzi. Tada je cena po akciji bila ekvivalentna dva američka dolara, a danas košta 40, što je povećanje od 2.000 odsto za manje od godinu dana. Ukupni tržišni kapital kompanije danas iznosi 18 milijardi, pa je udeo Džonga – koji poseduje 75 odsto “Vantaja” – 13,5 milijardi dolara.
Uzimaju u obzir gotovinu, investicije i drugu imovinu, Celebritynetworth.com procenjuje Džongovo bogatstvo na 92 milijarde dolara, pri čemu ga tri milijarde dele od Pejdža a šest od Zakerberga.
Džong Šanšan je trenutno najbogatija osoba u Kini (vlasnik Alibabe Džek Ma je na 24. mestu ove liste sa 58 milijardi dolara) i ujedno najbogatija osoba azijskog kontinenta. Nije loše za bivšeg farmera i novinara koji se upisao na koledž iz trećeg pokušaja, zaključuje portal.