Kafu pijemo svi, ali ona nema iste efekte na sve nas. Neki je mogu popti pred spavanje i mirno spavati, a neke čak i jedna šoljica kafe može učiniti razdražljivim i anksioznim. zato je važno da otkrijete, kakve efekte ima kofein na vas.
Kofein može izazvati kratko, ali dramatično povećanje krvnog pritiska, čak i ako nemate visok krvni pritisak. Još uvek nije poznato šta tačno izaziva ovaj skok u krvnom pritisku. Neki istraživači veruju da kofein može blokirati hormon koji pomaže da se arterije prošire. Drugi misle da kofein izaziva da žlezde oslobađaju više adrenalina, što dovodi do povećanja pritiska.
Neki ljudi koji redovno piju kofeinska pića imaju veći prosečni krvni pritisak od onih koji ne piju. Ostali koji redovno piju kofeinska pića razvijaju toleranciju na kofein. Kao rezultat, kofein nema dugoročan uticaj na njihov krvni pritisak.
Ako imate visok krvni pritisak, pitajte svog lekara da li treba da ograničite ili da prestanete da pijete kofeinska pića. Ako ste zabrinuti zbog efekta kofeina na vaš krvni pritisak, pokušajte da ograničite količinu na 200 miligrama dnevno – približno iste količine koje se nalaze u dve šolje kuvane kafe (250 mililitara). Imajte na umu da količina kofeina u kafi i ostalim napitcima varira od brenda i načina pripreme.
Ako imate visok krvni pritisak, izbegavajte kofein pred aktivnosti koje prirodno povećavaju krvni pritisak, kao što su vežbanje, dizanje tegova ili težak fizički rad. Da biste proverili da li kofein povećava vaš krvni pritisak, izmeririte ga pre nego što popijete šolju kafe ili drugog kofeinskog napitka, a onda uradite to ponovo za 30 do 120 minuta nakon toga. Ako se vaš krvni pritisak povećava za oko 5 do 10, onda ste osetljivi na efekte kofeina. Ako nameravate da smanjite količinu kofeina, smanjujte ga postepeno, tokom nekoliko dana, kako biste izbegli glavobolje.