Poznato je da je grožđe superhrana jer sadrži čitav niz vitamina i minerala značajnih za zdravlje, a suvo grožđe predstavlja koncentrisan izvor svih hranljivih materija koje su sadržane u svežim voćkama. Možete ih dodavati u kolače, doručak od žitarica, praviti od njih namaz nalik džemu, grickati ih umesto nezdravih slatkiša i sl. U nastavku teksta saznajte kako se upotrebljava suvo grožđe kao lek za dobru probavu, bolji vid, potenciju i još puno toga…
Kakav je sastav suvog grožđa?
Suvo grožđe je izvor prirodnog šećera, vlakana, vitamina i minerala, posebno kalcijuma i gvožđa. Takođe, sadrži dragocene polifenole i fitonutrijente, koji imaju snažno antioksidansno dejstvo, i izvor je velike količine beta-karotena i karotenoida. U brojkama to izgleda ovako: u 100 grama suvih grožđica nalazimo 69,7 g ugljenih hidrata, 2,6 grama proteina i oko 0,9 g masti biljnog porekla.
Ukoliko se pitate sadrži li suvo grožđe kalorije, znajte da ih ima dosta – čak 268 kcal u pomenutoj količini, ali ovo ne treba previše da vas zabrinjava, jer količinski nećete pojesti više od šake suvih plodova dnevno – svakako umerenost je važna.
Našem organizmu su itekako potrebni minerali i vitamini tokom zime, a njih ćete svakako pronaći u ovom izvanrednom sušenom voću.
Kojih sve vitamina ima u suvom grožđu?
Ukratko od vitamina prisutni su C i E, ali i A, B1,B2, B6, evo kako to izgleda u brojevima:
Vitamina A ima do 0,2 mg na 100 grama suvog grožđa,
B1 je prisutan u količini od 0,15 mg,
B2 oko 0,08 miligrama,
B3 Vitamin je prisutan do 0,30 mg
C i E Vitamin su prisutni u značajnoj meri.
Od minerala suve grožđice sadrže: magnezijum, kalijum, kalcijum fosfor, bor, natrijum i značajne količine gvožđa. Interesentno je i to da suvo grožđe kao lek pomaže apsorpciju vitamina i minerala iz drugih namirnica, te može uticati na jačanje imuniteta.
Zašto je suvo grožđe toliko zdravo i korisno:
Povećava energiju i poboljšava koncentraciju
Zahvaljujući visokom sadržaju glukoze i fruktoze, odnosno šećera koji se brzo pretvaraju u energiju, suvo grožđe je idealna hrana za sportiste, osobe koje pate od hroničnog umora i sve oni koji imaju problem s manjkom energije i lošom koncentracijom. Ako se jede u većim količinama, osobama koje su mršave može pomoći da dobiju na težini.
Prirodan lek za dobru probavu
Suvo grožđe je dobar izvor vlakana, te je korisno za poboljšanje varenja I otklanjanje ostipacije (zatvora). Može se kombinovati i s drugim suvim voćem, poput smokava I suvih šljiva.
Antioksidans katehin iz ovog voća sprečava stvaranje slobodnih radikala, te smanjuje rizik od pojave raka debelog creva i nekih drugih malignih oboljenja.
Odličan izbor za jake kosti i zube
Malo je poznato da suvo grožđe sadrži priličnu količinu kalcijuma, minerala neophodnog za zdravlje kostiju i zuba. Pored kalcijuma, značajan je i bor, koji podstiče njegovu apsorpciju i doprinosi izgradnji koštane mase. Ako redovno jedete suve grožđice, možete smanjiti rizik od pojave osteoporoze.
Osim toga, oleinska kiselina iz njegovog sastava doprinosi zdravlju zuba i desni sprečavajući zapaljenja, i pojavu karijesa. Zbog blagodatnog uticaja na kosti, suvo grožđe savetuje se i deci u razvoju, iako im često ovo nije omiljena namirnica.
Afrodizijak za bolji seksuanii život
Stručnjaci tvrde da svakodnevno konzumiranje suvog grožđa pojačava seksualni nagon. Naime, amino-kiselina arginin iz suvog grožđa pomaže u podizanju libida i samim tim poboljšava seksualni život.
Borac protiv anemije
S obzirom na to daje izuzetno bogato gvožđem, suvo grožđe kao lek se preporučuje se u dodatnoj terapiji anemičnim osobama. Poželjno je da ga koriste i trudnice i dojilje, upravo radi poboljšanja krvne slike.
Odličan lek za anemiju dobićete ako izblendirate po 100 grama suvog grožđa, suvih kajsija, oraha, meda, 50 grama bundevinih semenki ijedan manji limun ili narandžu.
Za dobar vid jedite suve grožđice
Prema najnovijim istraživanjima, suvo grožđe poboljšava vid, i to zahvaljujući polifenolima i fitonutrijentima, koji imaju snažno antioksidansno dejstvo, pa štite oči od degenerativnih promena, makularne degeneracije i katarakte.
Pored toga, u svom sastavu ima i veliku količinu vitamina A, beta-karotena i karotenoida, koji takođe igraju važnu ulogu u očuvanju zdravlja očiju.
Efikasno čišćenje jetre suvim grožđem
U prvom delu teksta spomenuli smo da je suvo grožđe itekako efikasno u čišćenju jetre od različitih štetnih toksina, a sada ćemo se ovoj temi dodatno posvetiti. Ono o čemu treba naročito da posvetitie računa jeste izbor suvih grožđica za ovu namenu, jer definitivno nije svuda isto.
Kako izabrati kvalitetan organski proizvod
Najkvalitetnije je ono suvo grožđe koje nema sjaja, koje je blago naborano, nije previše tvrdo, ali ni premekano. Bobice ne smeju biti oštećene. Dobre suve grožđice moraju biti tamnobraon ili svetlobraon boje, u zavisnosti od sorte.
Takođe, postoji, i crno suvo grožđe s plavičastom nijansom koje se dobija iz tamnih sorti vinove loze. Jedan od pokazatelja prirodnosti suvog grožđa jesu i repići, to jest peteljkice, pa obratite pažnju na njih prilikom kupovine.
Za kompletno čišćenje jetre od toksina treba da uradite sledeće:
Potopite u vodu suve grožđice (pola šolje) i pričekajte nekih 15-tak minuta da malo omeknu, iscedite i dobro ih isperite pod jačim mlazom vode.
Zrna koja ste oprali izručite u šolju ohlađene i prethodno prokuvane vode. Pustite da sve zajedno odstoji ceo dan (24 sata).
Narednog dana, najbolje izjutra pre jela, popijte tečnost iz šolje i pojedite suve grožđice. Nakon toga potrebno je da ponovo legnete ponovo u krevet i to celih 2 sata, te da na stomaku sa desne strane,držite flašu sa toplom vodom ili kompresu. Ceo proces čišćenja jetre sa suvim grožđem ponovite i sledeće sedmice i tako postupajte 30 dana (ukupno 4 kure), nakon 6 meseci sve ponovite.
Ukoliko imate višegodišnje probleme sa jetrom, pre nego što primenite suvo grožđe kao lek, obavezno konsultujte vašeg lekara, kako bi vas usmerio na pravi način za dalje.
zvor: topvita.info