Globalizacija podstaknuta pojavom interneta znači da je rekreativna upotreba droge postala svetski problem. U poslednjih nekoliko decenija promenio se način konzumiranja droge, pa se koristi više droga istovremeno.
Odavno je poznato da heroin koji se nabavlja na ulici često sadrži mešavinu droga. Heroin se dobija od morfijuma iz mlečnog soka maka (Papaver somniferum). Ekstrahovani morfijum reaguje sa anhidritom sirćetne kiseline i pretvara se u diacetilmorfin, tj. željenu drogu heroin.
Heroin koji se kupuje na ulici obično je pomešan s benzodijazepinima i barbituratima. Benzodijazepini, lekovi protiv anksioznosti, dodaju se za smanjenje stresa usled konzumiranja heroina. Kada telo izbaci heroin iz sistema, taj proces može da izazove pseudo-epileptični napad. Neki barbiturati koriste se za kontrolu epilepsije, pa se dodaju radi smanjenje opasnosti od napada posle konzumiranja heroina.
Uprkos opštem trendu opadanja korišćenja rekreativnih droga u Velikoj Britaniji, podaci pokazuju da je mladi konzumiraju više kokaina, kao i tzv. “majmunske prašine”, sintetičkog stimulativnog sredstva koje ima slično dejstvo kao kokain i amfetamin.
Ponekad su trendovi posledica nastojanja da se nađe droga ili kombinacija droga koja ima sličan efekat kao droge koje su teško dostupne, ili preskupe.
U Rusiji, “Krokodil” – domaća verzija sintetičkog opioida dezomorfina – predstavlja jeftinu alternativu heroinu. Brzo se dobija od kodeina, ali njegovo korišćenje može da izazove fizičke povrede, kao i štetne posledice zbog samog konzumiranja.
“Jeftinije” kombinacije droga mogu da nastanu iz socijalno-ekonomskih razloga. U Južnoafričkoj Republici pojavila se droga “Njaope”, koja sadrži heroin slabijeg kvaliteta, kanabis i antiretroviralne lekove efavirenz i nevirapin.
Neki antiretroviralni lekovi, uključujući i onaj u “Njaopeu”, izazivaju halucinacije i disocijativne poremećaje, koje karakteriše iznenadna promena funkcionisanja svesti, identiteta i memorije.
Neki ljudi koriste mešavine droga zato što tragaju za intenzivnijim, drugačijim uzbuđenjem. U Pensilvaniji je postojao trend mešanja heroina s fentanilom. Fentanil, koji je 50-100 puta jači od mofijuma i 50 puta jači od diacetilmorfina (i jedno i drugo sadrži heroin) posebno je opasan, jer ne mora da se konzumira, već se apsorbuje preko kože i udisanjem praha. Samim tim, opasnosti se ne izlaže samo onaj ko ga koristi, već i osobe koje dolaze u kontakt s njim (lekari hitne pomoći, forenzičari itd).
Kada se pomeša s heroinom i kokainom, postaje ekstremno opasan.
“Siva smrt” sadrži fentalnil, karfentanil (sintetički opioid koji koriste veterinari za lečenje velikih životinja), heroin i sintetički opijat U-4770, koji je sedam puta jači od morfijuma, dok je karfentanil 10.000 puta jači od morfijuma. Samo dva miligrama karfentanila može biti smrtonosno.
Izvor:Blic.rs